Search

Monday, October 14, 2013

Karameļu mērce ar sāli

Ir deserti, kuri izskatās necili, bet kad pagaršo, izrādās, ka burvīgi. Viena tāda recepte ir manas uzticamās brūnītes (brownies). Bet reizēm vajag, lai cilvēki uzreiz, no pirmā acu skatiena, saprot - jā, būs ļoti garšīgi. Tāpēc izdomāju, ka vajag karameļu mērci, ko uzpilināt uz brūnīšu garoziņas. Šis ir mans pirmais karameļu mērces mēģinājums, recepte no bloga Brown Eyed Baker, šeit. Tur ir ļoti labs procesa apraksts un bildes. Es taisīju bez konditorejas termometra, uz aci.
Sastāvdaļas:
85 gr sviesta
1,2 dl saldā krējuma (1dl = 100ml)
2,4 dl cukura (1 cup)
0,5 ēd.kar. jūras sāls skaidiņu

Darba secība:
Noliek sviestu un saldo krējumu istabas temperatūrā. Sviestu sagriež mazākos gabaliņos. (Gan sviestu, gan saldo krējumu, tātad, vajag istabas temperatūras.)
Lielā katlā (es ņēmu 4,5 litru katlu) ieber cukuru un uz vidējas-vidēji augstas uguns silda, visu laiku maisot.
Kad cukurs izkusis, ļoti jāvaktē, jo tagad sekundes laikā var piedegt. Tā man arī notika. Es gaidīju, lai izkūst arī tie graudainie kripuči, kas bildē ir gar katla malām, bet tie kust negribēja un karamele jau sen bija gatava. Jāskatās pēc krāsas, kad cukurs ir zeltaini brūnā dzintara krāsā, gatavs (bildē ir par tumšu). Es gribēju pagaršot, un apdedzināju mēli, ļoti karsts. Garšo kā cukurgailis.
Kad cukurs zeltaini dzintarbrūns, uzreiz liek klāt visu sviestu, uzmanīgi, jo karamele sāks ļoti burbuļot.
Līdz ko sviests izkusis un iemaisīts karamelē, ņem katlu nost no uguns. Lēnām lej klāt saldo krējumu, uzmanīgi, jo atkal uzburbuļos.
Kad labi samaisīts, pieber sāls skaidiņas un atkal samaisa.
Katlu minūtes 10-15 atstāj padzist, un tad lej karameļu mērci tīrās stikla burciņās.
No šī daudzuma man sanāca aptuveni 3 decilitri.
Karameļu mērci uzglabā ledusskapī līdz divām nedēļām, pirms lietošanas pasilda (piemēram, ieleik burku ar mērci katlā ar karstu ūdeni, tā, lai ūdens sniedzas līdz aptuveni pus burkai).

Notes:
Garšo drusciņ kā "Gotiņu" pildījums. Negaidīt, kad izkusīs cukura graudiņi gar katla malām. Uzmanīgi ar sāli, nākamreiz es likšu drusciņ mazāk. Ar katlu viss kārtībā - pagaidīt, līdz katls pilnībā atdzisis, un tad mazgāt kā parasti.
Bildē mērce izskatās graudaina, bet tie ir mazi gaisa burbulīši, kas pēc tam izkūst un mērce ir ļoti vienmērīga.
Ko vēl var darīt ar karameļu mērci? Likt uz saldējuma. Ēst no burciņas.
Plusi: Karameļu mērce deva tieši to efektu, kuru gribēju - manas brūnītes uzreiz izskatījās ļoti garšīgas.  Īstenībā karameļu mērce nav nekas sarežģīts.
Mīnusi: Principā karameļu mērce ir nevajadzīgs ekstra cukurs un taukvielas. Bet acīm prieks.
Vai receptei tiks dota otra iespēja: Ja vajadzēs sāļo karameli, jā. Tikai nākamreiz taisīšu vēl uz pusi mazāk.

Šeit uzticamo brūnīšu (brownies) recepte.

Paldies, ka ieskatījies Pieliekamajā!

No comments:

Post a Comment